Tradíciók, orchidea és bonsai
A Japán kertkultúra és kertművészet megannyi ágát és elemét, stílusát szinte lehetetlen kimeríteni. Gazdagsága felmérhetetlen, kimeríthetetlen. Az ikebanától a kokedamán tovább, túl a shitakusa, wabikusa, bonsai, orchidea és számos más kertművészeti ágon mégtovább haladva, egészen a japánkertekig, csiszolt gyémántokba botlunk és csodáljuk Japán kultúrájának csodálatra méltó elemeit. A klasszikus kertművészeti elemektől a lehető legmodernebb kertészeti design trendekig az tapasztalható, hogy a részletek, a figyelmesség és az átgondoltság hármas egységét teljes mértékig átszövi a tradíció. Mégsem ódon kopott ingerekkel találkozunk, hanem nagyonis friss, megkapó, ámulatba ejtő és sok esetben játékos vízuális élményekkel.
Bonsai orchidea? Biztosak vagyunk benne, hogy aki próbált már picit komolyabban elmélyedni bonsai témában, már számtalanszor belefutott a bonsai történetiségével foglalkozó anyagok olyan illusztrációiba, képanyagaiba, melyek a XX.század előtt készült japán fametszeteket mutatják be - hogyan is ábrázolták régen a bonsait. Az ilyen fametszetek gyakorta nem csak bonsait, de bonsai tálba ültetett orchideákat is ábrázolnak. Sok esetben csak bonsai tálba ültetett orchidea, vagy ikebana kompozíció látszik a metszeteken, melyek általában fő témaként teaszertartást ábrázolnak - a növények csak "mellékszereplők". Az orchideák kultusza azóta is töretlen japánban. Különösen népszerűek - ha tetszik közkedveltek - a Phalaenopsisok (főleg a kaszkád fehér Phalaenopsisok), a Cattleya orchideák, vagy akár a Habenaria orchideák. Nem egy világhírű bonsai kertészet növényállománya ad helyet csodálatosabbnál csodálatosabb orchidea kusamonoknak, vagy éppen bonsai tálba ültetett orchidea kompozíciónak. Ezek ma már Európát is meghódítva meg - meg jelennek bonsai kiállításokon, bonsai blogokon, de valójában szépen finoman mindíg is jelen voltak előkelőbb szállodákban, szalonokban és természetesen magángyűjteményekben. Hogy lehet-e bonsainak nevezni ezeket az orchidea kompozíciókat, arra könnyű válaszolni, hiszen a bonsai szó tálban nevelt fát jelent - ezért a válasz egyértelműen nem(?). Annak, hogy sok esetben mégis így hívják, annak az az oka, hogy bonsai tálakba vannak ültetve a szóban forgó orchideák. Annak ellenére, hogy szó szerinti értelemben nem lehetne bonsai orchideáknak hívni ezeket az orchidea összeültetéseket, a köznyelv mégis így tiszteli, ezért talán nem teljesen helytelen a kifejezés - sőt, meg merjük kockáztatni; helyesnek is tekinthető. A bonsai orchideák nem olyan időigényes növények mint a hagyományos bonsaiok. Mivel gyakorlatilag egyszerű összeültetésekről beszélünk - néhány technikai szempontot leszámítva - nincs nehéz dolga a komponálónak. Orchidea bonsait készíteni nem jelent nehézséget, nem igényel túl nagy szakértelmet, inkább az önfelett alkotás élményét élhetjük át készítésekor. Ma már számtalan botanikai és hibrid orchidea áll rendelkezésünkre az alapanyag válogatáshoz. Nem kell kompromisszumokat kötnünk akkor sem, ha klasszikus japán értékek szerint szeretnénk orchidea bonsait készíteni. Ha pédául beltéren tartható orchidea bonsait szeretnénk készíteni, könnyedén válogathatunk hozzá például Phalaenopsis, Cattleya, Burrageara, Brassia, Brassada, Masdevallia, Dendrobium, Mediocalcar orchideákat.
Orchideákat érdemes olyan helyen keresni, ahol nem csak nagy választék van, de tanácsot is tudnak adni a növények tartását illetően. Ilyenek például az orchidea kertészetek. Az Orchideacsodák orchidea készletéből mindíg lehet válogatni és bármikor össze lehet szedni gyönyörű növényeket egy orchidea bonsaihoz.
|
Megtekintések | Dátum | Mellette | Ellene |
19104 Megtekintések | Nov 6, 2014 | 1 Szavazat | 0 Szavazat |