BONSAI ÉS SUISEKI MUSTRA: BONSAI ÉS SUISEKI KIÁLLÍTÁS A MARCZIKA BONSAI STÚDIÓ RENDEZÉSÉBEN
I. BONSAI ÉS SUISEKI MUSTRA 2012.: BONSAI ÉS SUISEKI KIÁLLÍTÁS A MARCZIKA BONSAI STÚDIÓ RENDEZÉSÉBEN
Előszó helyett;
„Bonsai a galéria falai közt”
2012. októberében rendezte meg Bonsai Stúdiónk „ Bonsai és Suiseki Mustra ” címmel, első bonsai és suiseki kiállítását az Érdi Városi Galériában. Magyarországon eddig nem megszokott módon, a kiállítandó anyag oly módon álltt össze, hogy a kiállítást megelőző előrostán átjutottt bonsaiok és suisekik mellett, felkérésünkre egy kiemelt gyűjteményt is beemeltünk a kiállításba. A bonsait és suisekit kiállítani szándékozóknak egy előzetes rostára kellett küldeniük anyagaikat, a kiállítók számára ez feltétel volt. A pályázók szép anyagot küldtek, így nem volt nehéz a kiállítást látványosan berendezni.
Engedje meg a kedves olvasó, hogy néhány mondatban elmondjuk, miért is tartottuk szükségesnek, hogy csak az előzetes rostán keresztül ment bonsai és suiseki kompozíciók kerülhessenek kiállításra:
Mindenekelőtt szükséges megjegyezni, hogy ennek a bonsai és suiseki kiállításnak a helyszíne egy galéria volt. Szerettük volna a bonsai és suiseki kompozíciók által nyújtható vizuálisan élvezhető értékeket a lehető legteljesebb módon bemutatni és mi is volna alkalmasabb helyszín erre, mint a kultúra, a művészet társadalmi érintkező helye, fóruma, a kultúra és a művészet nemes színpada, a galéria. Éppen ezért egy galériát szükséges megtisztelni azzal, hogy csak a milliőhöz méltó módon "felöltözött" kompozíciók "léphessenek a bonsai kiállítás színpadára".
A bonsai és suiseki kiállítás berendezése és a programok;
„Mustra, bonsai kritika, bonsai demo és workshop”
A Galéria két szintje lett berendezve kiállításunkkal. Míg a földszinten a nagyobb méretkategóriájú, impozáns bonsaiok keltettek ünnepélyes hatást, addig az emeleten egy intimebb hangulatot teremtve, a kisebb méretkategóriájú bonsaiok, illetve a suisekik voltak megtekinthetőek. A Bonsai és Suiseki Mustra kiállítói több országból érkeztek (Csehország, Magyarország, Szlovákia és Szlovénia). A Mustra pozitív eredményének tartjuk, hogy kiállítóként is és látogatóként is nagy számban jelen volt a fiatalabb bonsaios generáció. A szakmai bemutatók, bonsai demók, bonsai workshopok, melyeket bonsai kritika előzött meg, emelték a rendezvény hangulatát.
A bonsai kritikát Adriano Bonini és Václav Novák vezették. Végigjárva a kiállítást sorra elmondták mit gondolnak a kiállított bonsaiokról. Sok esetben tanúlságos egy ilyen bonsai kritika. Nem csak a bonsai esetleges hibái derülhetnek ki ilyenkor, de a szemmel látható, vagy éppen rejtett értékei ugyanúgy. Ez alkalommal sem volt másként. Többek jutottak hasznos meglátásokhoz, tanácsokhoz bonsai fáik jövőjével kapcsolatosan.
Túl a bonsai kritikákon, túl a bonsai és suiseki tárlat jelenlétén, szakmai bemutatók voltak láthatóak, nyomon követhetőek. Aki bonsai neveléssel foglalkozik, aki teljes szívből hódol ennek az egyébként rendkívül békés és nemes hobbinak, az az esetek többségében komoly érdeklődést tanusít a bonsai demók (bonsai alakítási bemutatók) és workshopok (foglalkozás szerű gyakorlati bonsaios műhelymunkák) iránt. A bonsaijal gyakorlatban is foglalkozók éppen ezért már az ilyen események hangulatát is szokták kedvelni. Nem is lehet ez másként. Kiváló bonsai előanyagok, ha tetszik prebonsaiok, teljes bonsai szerszám arzenál, bonsai drótok, forgóasztalok, egyszóval reflektorfényben a bonsai előanyagok és a bonsai alakítók. Hogy kik is voltak reflektorfényben? Adriano Bonini, Milan Karpisek, Papp Sándor és Václav Novák.
Legnagyobb örömünkre az első Bonsai és Suiseki Mustra sikeresnek volt tekinthető. A kiállítás lebontása után is szívesen gondolunk vissza az eseményre. Az első Bonsai és Suiseki Mustra után meglepetésként hatott számunkra, hogy a Bonsai Sekai ( Japán bonsai magazin ) említést tett a kiállításról.
A Bonsai Sekai magazinban megjelent cikk fordítása:
Különleges dizájnok
A TENGEREN TÚLRÓL
A BONSZAIOK VILÁGÁNAK HELYZETE
Magyarországi bonsai kiállítás
A négy kép alatti képaláírás:
2012. 10.27-én és 28-án, két napon keresztül tartott a (The First Bonsai & Suiseki Mustra), az I. Bonsai és Suiseki Mustra Érden, a Városi Galériában
* Érd – Budapest főváros közeli város
(The First Bonsai & Suiseki Mustra) belépőjegye
Ebben a cikkben szeretnék bemutatni egy külföldi bonsai kiállítást. Magyar barátom, Sirányi Zoltán úr közreműködésével ellátogathattam egy magyar bonsai kiállításra.
A bonsai kiállítás címe: The First Bonsai & Suiseki Mustra (I. Bonsai és Suiseki Mustra) volt.
Ez a kiállítás 2012. október 27-én és 28-án, két napon keresztül tartott nyitva, Budapest fővárosától nem messze, az érdi Városi Galériában. A kiállítás szponzorai: Marczika András úr, Papp Sándor úr, Tirpák Bálint Gábor úr voltak, Japánban ezt úgy mondanánk, hogy a régió központjában rendezték meg ezt a nagyszabású, elsőrangú kiállítást. Magyarországon tavasszal és ősszel nagy kiállítások nyílnak, idén tavasszal a 30. emlékkiállítás megrendezésére került sor. Ezért úgy gondoltam, ha van rá lehetőség, szeretnék információkat adni a kiállítás megrendezéséről.
Ezen a jelenlegi I. Bonsai és Suiseki Mustrán egyszerre állítottak ki bonsaiokat és suisekiket. A bonsaiok között voltak egészen nagyok és közepes méretűek is, s mindazok, akik ellátogattak ide, s akiknek eddig fogalmuk sem volt arról, mi a bonsai és a suiseki, biztosan örömüket lelték a kiállításban.
A bonsai kiállításon a vendéglátó magyarok közül Tirpák Bálint úr által készített különleges bonsai tálak voltak kiállítva. Kézműves alkotásait melegszívű odaadás járta át.
A bonsai különleges szeretete miatt, úgy gondolom, hogy Magyarországon ettől kezdve és a továbbiakban is sok olyan alkotóművész fog születni, aki bonsai tálat készít majd.
A kiállítás helyszínére bonsai mesterek jöttek, hogy bemutatókat is szervezzenek, így vendégként hívták meg az olasz bonsai művészt, Adriano Bonini urat, aki azért jött el, hogy a Pinus parviflorát bemutassa.
Azt hiszem, hogy ilyen ünnepek a találkozóhelyeket is feldíszítik.
Budapestet, a régi várost a „Duna gyöngyszemének” nevezik. Egészen biztos vagyok abban, hogy a kiállítást díszítő bonsaiok is a látogatók számára gyöngyszemeknek bizonyultak.
A képen a magyar bonsai tál készítő, Tirpák Bálint úr által alkotott különleges művészi tálat lehet megcsodálni. Ha bekövetkezik egy hatalmas fellendülés a bonsaiokkal kapcsolatban, akkor szerintem az úrnak érdemes folytatnia a művészi tálak készítését.
Európa-szerte forgalomban lévő suisekik. Elmondható, hogy az amatőrök által jól átgondolt, sajátos suisekik és bonsaiok harmonikus együttese folyamatosan növekszik.
Bonsai bemutató. Balra az olasz Adriano Bonini úr, jobbra Tóth-Szabó Balázs úr látható, akik a Pinus parviflora és a Pinus mugo formára igazítását tanítják.
Papp Sándor úr, aki a Pinus mugoval kapcsolatos bemutatót tartja.
Fordította: Vihar Judit
Megtekintések | Dátum | Mellette | Ellene |
14255 Megtekintések | Nov 24, 2012 | 2 Szavazat | 0 Szavazat |