BONSAI SZERSZÁMOK ÉS BONSAI ALAKÍTÁSI ESZKÖZÖK – A BONSAI ALAKÍTÁSTÓL A BONSAI KIÁLLÍTÁSIG
BONSAI SZERSZÁMOK ÉS BONSAI ALAKÍTÁSI ESZKÖZÖK – A BONSAI ALAKÍTÁSTÓL A BONSAI KIÁLLÍTÁSIG
BEVEZETŐ
Bonsai szerszámok alatt célszerszámokat értünk. Vágó, metsző, csípő, kaparó, hasító, hajlító szerszámok többnyire a bonsai gondozás és alakítás eszközei. Több olyan bonsai szerszám típus is van, ami többféle feladatra is használható, több funkciót lát el. Például a kontúr konkáv bonsai ollókkal egyszerre tudunk metszeni, sebet eldolgozni, de jineket kialakítani is. Ez a szerszám eleve úgy lett kialakítva, hogy a bütyökvágó bonsai olló és a konkáv bonsai olló tulajdonságait ötvözve, szükség esetén széles és homorú vágásfelületet adjon.
BONSAI OLLÓ VAGY BONSAI FOGÓ?
A bonsai ollók és bonsai fogók elnevezéseinek saját zsargonja van. Nem ritka, hogy bonsai olló és bonsai fogó alatt ugyanazt a szerszámot érti valaki. Bonsaios emberek közt gyakran hallani például a „konkáv fogó” és a „konkáv olló”elnevezést egyaránt. Mindkét kifejezés ugyan azt a szerszámot jelöli. A konkáv bonsai ollóra, sok esetben azért használják a konkáv bonsai fogó kifejezést is, mert annak ellenére, hogy a szerszám vágásra használatos elsősorban, megjelenésében inkább fogóra emlékeztet.
BONSAI SZERSZÁMOK HASZNÁLATA
A bonsai szerszámok nélkülözhetetlen eszközei egy bonsai kertésznek. Akár kezdő, akár amatőr, vagy a bonsai művészetét magas színvonalon művelő bonsai kertészről legyen szó, bizonyos, hogy igényes munkát speciális bonsai szerszámokkal fog tudni végezni. A bonsai tartás majdnem mindegyik művelete, mesterfogása célszerszámokkal vitelezhető ki igazán jól.
A MARCZIKA BONSAI STÚDIÓ kifejezetten ajánlja a minőségi bonsai szerszámok használatát, kezdő bonsaiosoknak és profi bonsaiosoknak egyaránt. Fontos megjegyezni, hogy rögtön az elején, amikor egy fát elindítunk az első alakítással, akkor ejtjük növényünkön az első olyan sebeket, melyeket a fa csak akkor fog idővel kinőni, a sebek akkor gyógyulnak be nyomtalanul, ha a célnak megfelelően, a speciálisan arra kialakított bonsai szerszámot használtuk. Természetesen az alakítás közben keletkező sebeket kezelni kell, SEBZÁRÓ GYURMÁVAL vagy SEBZÁRÓ PASZTÁVAL, hogy az esetleges szállítónyaláb betegségeket, vagy a fa száradását, kiszáradását elkerüljük. Az sem elhanyagolható, hogy egy jó bonsai szerszám jelentősen megkönnyíti a bonsai alakítást, ezáltal élvezetesebbé is teszi azt művelője számára.
BONSAI ÁTÜLTETÉSHEZ, BONSAI TÁLBAÜLTETÉSHEZ
A bonsai átültetésének eszközei. A bonsai átültetése lehet egyszerűbb, kevés eszközt igénylő feladat, például egy szimpla tálcsere esetében, de lehet egy komplexebb, összetettebb eljárás is, mely komolyabb szerszámigényt támaszthat a bonsaikertész felé. Természetesen, mindig a szóban forgó bonsaitól függ, mire lesz szükségünk az adott műveletekhez.
Elsőként vegyünk példának egy egyszerű átültetést, amikor szinte nincs is más dolgunk, mint átemelni az egyik bonsai tálból a másik bonsai tálba a bonsait. Ebben az esetben, elegendők lehetnek a következő szerszámok :
- DRÓTVÁGÓ BONSAI OLLÓ – a bonsai tálba dróttal rögzített bonsai kiemelése előtt, a rögzítő drótok elvágásához
- BONSAI ÁTÜLTETŐKÉS - a gyökérlabda tálból való kiemeléséhez, különösen befelé hajló peremű bonsai tálak esetében
- BONSAI KAPIRCS - a gyökerek fellazításához, kifésüléséhez,
- BONSAI ÜLTETŐKANÁL - az ültetőközeg precíz adagolásához,
A következő esetben, már bővül a szerszám igény. Egy évekig konténerben nevelt bonsai előanyag bonsai tálba ültetésekor, már nem elég a fenti példában felsorolt bonsai szerszámkészlet. Azokon felül, a következőkkel egészül ki a szükséges készlet :
- GYÖKÉRVÁGÓ ÉS JIN ALAKÍTÓ BONSAI OLLÓ
- BONSAI DRÓT
ÁLTALÁNOS ÉS KEZDETI BONSAI ALAKÍTÁSOKHOZ
A bonsaiok alakításához szükséges bonsai szerszámok igénye, feladat specifikusan eltérő lehet. Mégis azt lehet mondani, hogy kevés bonsai szerszámmal meg lehet oldani egy bonsai általános, vagy kezdeti alakítását. A bonsai alakításban használt szerszámok méreteit úgy érdemes válogatni, hogy az alakítandó bonsai vagy pre bonsai méretét vesszük figyelembe. Ezen esetekben a fontosabb szerszámok a következők :
- GYÖKÉRVÁGÓ ÉS JIN ALAKÍTÓ BONSAI OLLÓ
BONSAI FENNTARTÁSÁHOZ
A bonsai fenntartási munkálatokhoz kevés szerszám is elegendő. Fenntartási munkákra értjük a finommetszést, a lombozat hajtásainak visszacsípéseit, a levélmetszést, a rügyek visszacsípéseit és kitöréseit. Ezekhez nincs szükségünk sok bonsai szerszámra :
- BONSAI CSIPESZ
BONSAI MŰVÉSZI MUNKÁLATAIHOZ
A művészi munkálatok körültekintést, alaposságot és időt követelnek a bonsaikertésztől. A deadwood technikák ( nyitott bonsai törzsek, odúk, sharik, jinek kialakítása bonsai fákon ), a nebari kitisztítása és megtisztítása precizitást igényel és megbízható, minőségi bonsai szerszámokat. A finom drótozáshoz lágy, vékony drót szükséges. A drótozás eltávolításához pedig drótvágó ollók, melyek speciálisan arra lettek kialakítva, hogy anélkül, hogy az ágakon és a kérgen sebet ejtenének el tudják távolítani a finomabb drótozást is. A minifejű és shohin konkáv bonsai ollók segítségével a lehető legközelebb vághatunk a kívánt metszésponthoz még a legvékonyabb ágaknál is.
- HOSSZÚNYELŰ BONSAI OLLÓ
- JINFOGÓ
- CSIPESZ
A BONSAI KIÁLLÍTÁSRA VALÓ FELKÉSZÍTÉSÉHEZ
Egy bonsai fa bonsai kiállításra való felkészítése esetén, nem csak a lombozat és az új hajtások elrendezése fontos. Ajánlott a bonsai ültetőközeg felszínének esztétikus rendbetétele, kialakítása. Többnyire moházással és shohin akadama használatával érhető el a leg optimálisabb látvány.
- ÜLTETŐ KANÁL - segítségével precízen rendezhetjük el a shohin akadamát a talajfelszínen
- BONSAI TÖRZSTISZTÍTÓ KEFE - a bonsai gyökérnyakán ( nebari ) és a bonsai törzsén megült mohát, koszt takaríthatjuk le segítségével kíméletesen
- BONSAI SEPRŰ - a bonsai talajfelszín utolsó simításainál, a végső elrendezésnél használatos
Megtekintések | Dátum | Mellette | Ellene |
24816 Megtekintések | Jan 30, 2012 | 13 Szavazat | 1 Szavazat |