Pre bonsai és yamadori
A pre bonsai és a yamadori a két legjobb út a bonsai alakítóknak. A legjobb út a bonsai neveléshez, a bonsai alakításhoz és természetesen a bonsai fákkal kapcsolatos tanuláshoz, tapasztalat szerzéshez és gyakorlat szerzéshez. A yamadori természetesen nem csak egy bonsai alapanyag kategória, hanem magát a folyamatot - a bonsai alapanyag természetből való begyűjtését - is így nevezik. Hogy hogyan érdemes begyűjteni és mire érdemes figyelni begyűjtés közben, arra minden yamadori kedvelő más-más válaszokat ad. Egy biztos, vannak élettani szempontok, melyekről nem érdemes megfeledkezni.
YAMADORI A bonsai alapanyagnak való fák begyűjtése viszonylag szűk időintervallumban lehetséges. Azt szokták mondani, hogy tavasszal, még rügypattanás előtt érdemes kiszedni a növényeket, közvetlen a keringés megindulása előtt. Ez persze más-más időpontot jelent lombhullatóknál és az örökzöldeknél. Bár élettanilag nem a tavasz volna a legkedvezőbb időpont a begyűjtésre, mégis a gyakorlat azt igazolja, hogy a téli időszak a legkockázatosabb a frissen begyűjtött növény életbenmaradása szempontjából. A tavasszal felszedett növények könnyebben megmaradnak és átmenet nélkül kezdődhet velük a tavasz. Könnyen gyűjthető növények az Acer campestre - Mezei juhar, az Euonymus verrucosus - Kecskerágó, a Crataegus monogyna - Egybibés galagonya, Carpinus betulus - Közönséges gyertyán, Pinus sylvestris - Erdei fenyő, Pinus nigra - Fekete fenyő. Mindegyik kitűnően alkalmas minden méretkategóriára és viszonylag gyors növekedéseket lehet elérni velük. Ha a bonsai szabályokat tekintjük, a yamadori mint műfaj - pontosan a természetben megtalált jellege miatt - némileg elnézőbb mint más alapanyagok. Egy yamadori nem kell, hogy megfeleljen 100%-ig minden bonsai szabálynak, lehetnek kisebb-nagyobb esetlenségei, melyek sok esetben a növény hangulatának meghatározó jegyei. Maga a begyűjtés sosem kezdődhet azzal, hogy a növénynek nekimegyünk az ásóval. Érdemes először levágni minden felesleges ágat a kiszemelt növényről. Érdemes még a helyszínen lezárni a sebeket a kiásás előtt - ezzel is javítva a növény túlélési esélyeit. Ezt követően lehet elkezdeni a törzs körül körbeásni a gyökérnyakat és igyekezni a lehető legtöbb gyökeret megtartani a növényen. Ha van rá mód, hogy ne rázzunk le mindfen földet a növényről, akkor jó rajtahagyni a növény gyökerén, mert a lepergő föld rengeteg hajszálgyökeret képes leszakítani, amire nagy szüksége volna a növénynek az elkövetkező években.
PRE BONSAI A pre bonsai fák világa picit más mint a yamadoriké. Többnyire tudatosan bonsai alapanyagnak előnevelt növényekről beszélünk, melyek gyökérzónájával éppúgy könnyebb bánni általában mint az adott ágrendszerével vagy ágrendszer kezdeményeivel. A pre bonsaiok hátránya lehet a yamadorival szemben, hogy gyakran még túl fiatal a növény - így a kérge sem képes még idős hatást kelteni. A pre bonsai behozhatatlan előnye viszont, hogy hazánkban Pinus parviflora - t, Juniperus chinensis 'Itoigawa' - t, Acer palmatumot, Chaenomeles japonica - t, Rhododendron indicum - ot biztosan nem fog begyűjteni senki, pre bonsai kínálatban viszont kaphatók.
|
Megtekintések | Dátum | Mellette | Ellene |
16440 Megtekintések | Jan 7, 2016 | 3 Szavazat | 0 Szavazat |